Birgül Erken’ in Büyük Başarısı

Birgül Erken’ in Büyük Başarısı
Gectigimiz günlerde Çanakkale olimpik havuzunda dünya rekorunu kıran milli sporcumuz Birgül Erken Sofya Freediving Cup 2018′ da ikinci defa şampiyon oldu ve özel ödülü alan tek sporcu oldu.
Birgül Erken daha önce de 2017 yılında  aynı yarışmada tek bayan kupasını  kazanmış,  Türk bayrağını dalgalanıdırmıştı.
Bu yarışmaların yapıldığı bölge olan Sofya-Bankya’da şifalı sularla havuzu dolduran Bulgaristan Türk izlerini taşıyan bu bölgede milli sporcumuzu ağırladılar. Seneye yeniden gelmesi için sözlesen sporcuların hepsi centilmenlik yarışında hepsi birinci oldu.
Bu yarışmada tatlı bir çekişme olduğuna değinen milli sporcumuz Erken, “Yarışmalarda hepimiz biraz heyecan taşırız. Bu yarışma organizasyonu özel bir kupa ve dünyanın her yerinden sporcuların katılımıyla gerçekleştirdi. Heyecanı ve en güzel yanı hem kendini dünya ölçeğinde mihenge vuruyor hem de çok değerli tecrübeler ediniyoruz.
 Dolayısıyla yarışmalar boyunca birbirini göz ucu ile kontrol ederek hedef derecelerimizi rakiplerimizin durumuna göre ayarlıyoruz.
Bu arada benim hedefim büyük ödül olduğu için risk almadan akıllı bir strateji geliştirmeye çalıştım.
Stetejim şu idi:
Üç yarışma disiplininde yarışacaktık (statik apnea, dinamik paletli ve dinamik paletsiz) Ben de bu üç yarışmada en iyi olduğum branşlara yüklenerek kendimi zorlamadan kombine puanlarla kupayı almayı hedefledim.
Şampiyonadaki ilk yarışmamız olan Statik Apnea da ilk gün 1.sn ile 1.ligi elimden kaçırdım. Bu benim için çok önemli değildi.
Hemen aynı gün içindeki paletli dinamik apnea (DYN branşı) için plan yaptım.
Kombine puanlarda aldığım statik apnea puanını hesaplayarak en iyi şekilde kendimi tüketmeden kaç metre yaparsam kupayı alabileceğimi -rakiplerin durumuna bakarak- hesapladım.
21 Nisan 2018 günü sabahı özellikle az ve belirli diyet listesi ile az beslenmiş; 8 saat aç kalmış halde ve nazımı olabildiğince  düşürmek için yaptığım nefes egzersizleri ile iki performans derecemi en iyi şekilde tamamladım.
22 Nisan sabahı gerçekten çok yorgun ve uykusuz olmama ve aslında bir gün öncesindeki yarışmalarımin kombine puanları hedefim olan kupayı bana kazandıracak olmasına rağmen rakiplerimi küçümsemedim. 3. yarışmaya katılmasam da olur diyebilecek iken sabah zor da olsa çok erken gidip ısınmalarımı ve nefes çalışmalarımı nizami şekilde gerçekleştirdim.
 Sporcuların deklare ettiği derecelere göre yarışmaya giriş sırası belirlendiği için benden 1 mt fazla söyleyen Bulgar kızın derecesini görmeden yarışacağımı anladığım için  limitime yakın bir derece ile son bir kez asılmaya karar verdim. Nitekim burada da tatlı bir çekişme  sürprizi beni bekliyor olacağını sezmiş gibi iyi bir derece ile sağlam ve çok konforlu bir okey işareti ile hakemlerin onayını almayı basardım. Tabi ki benden sonra yarışan Bulgar arkadaşım benim derecemı görüp 1 mt  ileriye giderek beni geçti ise de bu kombine puanları etkilemediği için hedefime ulaşmış ve Sadece bir kadın bir erken sporcuya verilen kupayı kazanmış oldum.
Kupa ile birlikte bir çok ödül dalış malzemeleri ile ellerimiz dolmuştu. Bu arada herkese ödüller verilmiş; ama hala bir aksiyon kamerası masada duruyordu.
Birden adım anons edildi ve bu özel ödülü de bana layık gördükleri ilan edildi. Bu da çok büyük sürpriz oldu benim için.
Muhteşem bir ortamda kardeşçe yarışıp kol kola öğle yemeğine doğru ilerledik. Sporun birleştirici gücünü dostluğu ve barışı yaşadığımız bir kupa daha yaşadık.
Bu arada oğlum Ege’nin yanımda olması bana moral verdi.