Birgül Erken’den Dünya Rekoru

Devam eden yarışmalar da ikinci altın madalyayı 3. gün kazanan Birgül Erken, peşpeşe iki rekor ve iki altın madalya ile podyuma çıktı ve İstiklal Marşı’nı Kaş ilçesi’nin Cumhuriyet Meydanı’nda dalga dalga yayılan bir coşku ile meydandakilere ve canlı yayında tüm dünyaya dinletti. İlk gün paletli sabit ağırlık master kadınlarda – 60 metreye dalan milli sporcu Birgül Erken yeni dünya rekorunu ve altın madalyayı Türkiye‘ye kazandırdı. Erken, ayrıca bu sporda Türkiye’ye dünya rekorunu ve altın madalyayı getiren ilk Türk sporcu olarak da tarihe geçti. Serbest Dalış branşında Tarihe yazılar ilk altın madalyaları kazanan milli sporcu; “Coşkumuz büyük” dedi. İstiklal marşını şampiyonluk kürsüsünde söyleyen Erken, çok yoğun duygular yaşadığını ifade etti. Erken; “Marşımız çalınırken kürsüde bedenim tüm hücrelerinden geçen bir şey içindeydim. İfade etmek çok zor. İşte o anlarda içime doğan şu oldu. Bu bayrak bu kürsüde daima zirvede dalgalanmalı…” dedim.

Çanakkale’de Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde edebiyat öğretmeni olarak görev yapan milli sporcu Birgül Erken, Şampiyonluk kürsüsünde duygularını, Türkçe ifade etmek istediğini söyledi. Erken sözlerine şöyle devam etti: ” Türkçemiz bizim ses bayrağımızdır. Bir edebiyat öğretmeni olarak Türkçe konuşmayı seçiyorum.” dedi. Kendini bu müthiş duyguları yaşarken en iyi ana dilinde ifade edebileceğini söyleyen milli sporcu; “Dünya sıralamasında bir ilk tarihe geçti, çok heyecanlıyım” diye konuştu.

Şampiyonanın ilk günü 60 mt derinlik ile Paletli Sabit Ağırlık Master Kadınlarda Dünya Rekorunu kırdı. Rekortmen milli sporcu, yarışmanın 3. gününde de ikinci altın madalyayı Türkiye’ye kazandırdı.

*CWT (Paletli Sabit Ağırlık) branşında-60 metre Dünya Rekoru Altın Madalya

*CNF (Paletsiz Sabit Ağırlık) branşında-33 metre Dünya Şampiyonu, Altın Madalya, Türkiye Rekoru