Birgül Erken’den yeni Türkiye rekoru

Birgül Erken’den yeni Türkiye rekoru

İTÜ sporcusu Birgül Erken, ‘küp apnea’ dalında 149.8 metreyle Türkiye rekoru kırdı.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu tarafından Antalya’nın Kaş İlçesi’nde düzenlenen Türkiye Serbest Dalış Paletli Sabit Ağırlık ve Küp Apnea Şampiyonası’nın ikinci gününde İTÜ sporcusu Birgül Erken, ‘küp apnea’ dalında 149.8 metreyle Türkiye rekoru kırdı.

Kaş yakınındaki Hidayet Koyu’nda yapılan şampiyonanın ikinci gününde küp apnea dalında 7’si kadın 15 sporcu yarıştı. Birgül Erken, 147 metreyle Derya Can’a ait kadınlar küp apnea dalış rekorunu 149.8 metreye çıkararak yeni Türkiye rekoru kırdı. Kadınlarda ikinciliği 97.28 metreyle ODTÜ sporcusu Özge Ergin Elalmış, üçüncülüğü 79.75 metre ile ODTÜ sporcusu Didem Kara aldı.

Erkekler küp apnea dalışında ise birinciliği 110 metre ile ODTÜ sporcusu Birol Erken, ikinciliği 76.69 metre ile ODTÜ sporcusu Mehmet Barış Atıcı, üçüncülüğü 71 metre ile ODTÜ sporcusu Mete Tarık Salman kazandı. Yarışmalarda dereceye giren sporcular Sualtı Milli Takımı’na seçilecek.

Yeni Türkiye rekortmeni Birgül Erken, “En büyük amacım 168 metre olan İtalyan sporcu Bonin’e ait olan dünya rekorunu kırmak. İlk hedefim dünya şampiyonasında ülkeme yeni bir rekor hediye etmek, madalya kazanmak. Bu dereceyle Türkiye’de açık ara birincilik aldım. Ülkemizin içinde bulunduğu zor günlerde hepimiz kaygı yüklüyken, kavganın yanında olmayarak, spor ruhunun barışın teminatı olmasını dileyerek, bu rekoru şehitlerimize ithaf etmek istiyorum” dedi.

Yarışmaların ardından dereceye giren sporculara Cumhuriyet Alanı’nda düzenlenen törenle madalya ve kupaları verildi.

http://www.fanatik.com.tr/2015/08/23/birgul-erkenden-yeni-turkiye-rekoru-617626