Edirne’nin ‘derin’ fotoğrafçıları

Edirne’nin ‘derin’ fotoğrafçıları

Su altına gönül veren sanatçıların İstanbul’daki sergisinde Edirne Gazimihal Sağlık Merkezi’nde Aile Hekimliği yapan Dr. Değer Erken ve eşi Edirne Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği görevini yürüten Birgül Erken’in kareleri de yer aldı…

Türk sualtı fotoğrafçılığının anlatıldığı sergi, Rezan Has Müzesi’nde denizseverlerle buluştu. Türkiye’nin ilk sualtı fotoğrafını çeken Rasim Divanlı’nın yanı sıra işadamları Cem Boyner ve Mustafa Koç’un fotoğrafları da dikkat çekti.

Altmış yıllık bir hikayenin anlatıldığı “1952-2012: Sualtına Işık Tutanlar” sergisi, sualtının gizemli dünyasında ilk kez denklanşöre basan, Rasim Divanlı, Mustafa Kapkın, Yalçın Haraçoğlu, Zareh Magar, Baskın Sokulluoğlu, Tosun Sezen gibi sanatçılardan, ülkemizin ödüllü ve önemli sualtı fotoğraf sanatçılarına kadar oldukça uzun bir dönemi kapsıyor.

Değerli sanatçıların kendilerinde iz bırakan en önemli karelerinin yer aldığı bu proje, ülkemizin sualtı fotoğrafçılığı tarihinden yola çıkarak, 1950’lerden günümüze kadar Türkiye ve dünya denizlerindeki sualtı yaşamını gözler önüne seriyor. Doksana yakın fotoğraf sanatçısının çalışmalarının yer alacağı sergide, Engin Aygün, Bengiz Özdereli ve Saki Uğurlu’nun değerli belgesel çalışmaları da yer alıyor.

Küratörlüğünü Saygun Dura’nın üstlendiği sergi, 8 Kasım 2012 tarihinden itibaren Rezan Has Müzesi’nde sualtına yapılacak keyifli bir yolculuk vaad ediyor.