İTÜ Spor Kulübü Sporcusu Dünya Üçüncüsü

İTÜ Spor Kulübü Sporcusu Dünya Üçüncüsü

İTÜ Spor Kulübü sporcusu Birgül Erken, 4-11 Ekim 2015 tarihlerinde İtalya’da gerçekleşen Serbest Dalış Outdoor Dünya Şampiyonası’nda dünya 3.’sü oldu. 
 

İtalya’nın İschia adasında gerçekleşen, Dünya Sualtı Sporları Konfederasyonu (CMAS) tarafından düzenlenen şampiyonaya İTÜ Sualtı Sporları Spor Kulübü (İTÜ SAS) adına katılan milli sporcu Birgül Erken, “Küp Apnea” dalında 137 metrelik derecesiyle dünya 3.’sü olarak bronz madalyanın sahibi oldu. İTÜ’lü olmanın ayrıcalığını yaşadığını ifade eden Erken, “Bu sporda bugüne kadar kendi imkânlarımla ve çok zor koşullarda var olmayı başardım. 2014 yılından beri İTÜ SAS Apnea Şubesinde spor yaşamıma devam ediyorum. Köklü bir tarihe sahip, sanat ve sporu yaşam biçimi olarak ilke edinmiş İTÜ gibi güçlü bir kurumun çatısı altında olmak benim için onur verici. Kendi alanımdaki çalışmalarımı yapabileceğim, rekorlarımı tazeleyebileceğim doğru adresin İTÜ SAS olduğunu biliyorum” dedi.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Antalya’da gerçekleşen Serbest Dalış Türkiye Şampiyonasında 4 altın madalya ile Türkiye şampiyonluğunu elde eden Erken, “küp apnea” dalında 149.8 metre ile Türkiye rekorunu kırmıştı.

Birgül Erken, aynı zamanda Türk Dili ve Edebiyat öğretmenliği ve sualtı fotoğrafçılığı yapıyor. Erken, sualtı sporları dalında en çok ödüle sahip milli sporcu olma özelliğini de taşıyor.

Sporcumuzu ve başarısında emeği olan tüm isimleri tebrik ediyor, İTÜ Spor Kulübüne nice şampiyonluk kupaları diliyoruz.

http://www.itu.edu.tr/haberler/2015/10/23/itu-spor-kulubu-sporcusu-dunya-ucuncusu