Avrupa Şampiyonası’nın ardından

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu tarafından Antalya-Kaş’ta düzenlenen 1. CMAS Serbest Dalış Outdoor Avrupa Şampiyonası ve ilk kez düzenlenen CMAS Uluslararası Kaş Başka Açık Yarışmaları bugün sona erdi.

Dünyanın en iyi atletlerinin en iyi derecelerini yapmaya çalıştığı şampiyonada, dünya rekorları Kaş ismi ile tarihe kaydedildi.

Kaş’ın muhteşem doğasında 5 gün boyunca 18 ülkeden 85 sporcu yarıştı. İnsanlığa bedenlerinin adeta limitsiz olduğunu ispatlarcasına, sınırları zorlayarak yen rekorlara imza attılar. Dolayısıyla her ne kadar adı Avrupa Şampiyonası olsa da, adeta Dünya Şampiyonası ayarında oldu.

Böylesine önemli bir organizasyona ev sahipliği yapmamıza olanak sağlayan CMAS Başkanımız Sayın Anna Arzhanova’ya müteşekkiriz.

Türk delegasyonu, idarecilerimiz, hakemlerimiz, organizasyonda emeği geçen tüm görevliler… Hepsini tebrik ediyorum. Organizasyonda emeği geçen herkesin alkışı hak ettiğini düşünüyorum.

Yarışmalar boyunca Türk Milli takımı olarak bizler de önemli bir misyonun parçası olduğumuzun farkındalığı ile sahada mücadele verdik.

Bu güzel organizasyonu görüntüleyerek Türkiyem’ in adını dünyaya duyuran canlı yayındaki TRT Spor ve uluslararası spor kanalı olan “Olympic Channel” ve değerli basın mensupları da kendilerine ait sorumluluğu en iyi şekilde taşıdı.

Milli sporcu olarak ben de ülkemi en iyi şekilde temsil etmek için çalıştım. En iyilerin arasında derinlik branşında yeni olmama rağmen monofin sabit ağırlık branşında 63 mt’lik hedef derecemi gerçekleştirmek suretiyle Avrupa 6. sı oldum.

Bu arada Diveye ekibinin gerçekleştirdiği canlı yayın ve fotoğraf sanatçısı Tahsin CEYLAN ’ın muhteşem fotoğrafları ile hem bu spor estetik ve profesyonel görsellerle tanıtılmış oldu hem de biz sporcular dalış senaryomuzu baştan sona izlemek suretiyle güçlü ve zayıf yanlarımızı fark etme şansı yakaladık. Ayrıca diğer sporcuları izleyerek birbirimizden bir şeyler öğrenmek adına da  muhteşem bir fırsatı ele geçirdik.

Önümüzdeki yıllarda spor kariyerimizde daha iyi bir yere gelmek için alacağımız derslerle yolculuğumuza devam edeceğiz. Bu deneyimi yaşamış, bu havayı solumuş olmak  harika idi.

Tüm mavi tutkunu dostlarımızı kucaklıyorum.

En kısa zamanda Kaş’ın bu muhteşem doğasında yeniden buluşmak dileğiyle…

Son olarak şair sözüne kulak verelim ve diyelim ki: “Mavi bir renk değil,  huydur bende…” E. CANSEVER

Birgül Erken